The Iron King Serisi - Julie Kagawa

Meghan Chase bir kadının hayal bile edemeyeceği gizli bir kaderi var.6 yaşındayken babası gözlerinin önünde kaybolduğundan beri her zaman kendini hayat bu mu diyerek biraz farklı hissetmektedir.
Evde ve okulda her zaman sessiz kalmış olan Meghan ne zaman onu uzaktan izleyen garip parlak şeyler olduğunu görürse en iyi arkadaşı garip bir şekilde onu koruma görevini üstlenmektedir. Bunun üstüne Meghan bildiği her şeyin değişmek üzere olduğunu hisseder.
Fakat o efsanevi bir peri kralının kızı olduğunu ve ölümcül bir savaşta bir piyon olduğun gerçeğini tahmin bile edememişti. Acaba babasını bulabilecek miydi?Orijinal Metin ise burada ;
Meghan Chase has a secret destiny; one she could never have imagined.
Something has always felt slightly off in Meghan’s life, ever since her father disappeared before her eyes when she was six. She has never quite fit in at school or at home.
When a dark stranger begins watching her from afar, and her prankster best friend becomes strangely protective of her, Meghan senses that everything she’s known is about to change.
But she could never have guessed the truth – that she is the daughter of a mythical faery king and is a pawn in a deadly war.
Now Meghan will learn just how far she’ll go to save someone she cares about, to stop a mysterious evil, no faery creature dare face; and to find love with a young prince who might rather see her dead than let her touch his icy heart.
İlk kitabın trailer ‘ını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

No comments:

Powered by Blogger.